שיר לוי \ גידי שמור – "בית קפה קטן"

שיר לוי, בנו של אחד מגדולי הזמר המזרחי – ישי לוי, הוציא בשנת 2005 את אלבומו הראשון – "שמח בעולם". האלבום היה נקודת הזינוק של שיר לוי אל התהילה והלהיט מתוכו "בית קפה קטן" הפך לאחד הלהיטים הגדולים של אותה שנה, אך לא רבים יודעים שהשיר הוא למעשה חידוש לשיר ישן של הזמר גידי שמור.

האזינו לשיר לוי – "בית קפה קטן"

גידי שמור, נולד בפתח תקווה, גדל שם ועדיין מתגורר בה בימים אלו. כשהיה צעיר, חלה במחלת הגלאוקומה, מחלה נדירה בזמנו שגבתה ממנו את הראייה והוא למד לקרוא ולכתוב באמצעות כתב ברייל ונעזר בתוכנות קול במחשב. איבוד הראיה לא מנע ממנו שום דבר בחיים והוא התחתן פעמיים ויש לו ילדים. חברים מספרים שהוא לוקח הכל בהומור ושהוא היה מתבדח הרבה על הראייה שלו וכשמישהו היה מבקש ממנו לסמוך עליו הוא היה עונה "אני סומך עליך בעיניים עצומות".

האזינו לגידי שמור – "בית קפה קטן"

שמור העיד על עצמו שהוא נולד עם טרנזיסטור ביד, כל המשפחה אהבו לשמוע מוסיקה, לאו דווקא מזרחית, והוא במיוחד. קצת אחרי גיל 20, הוא קנה אורגן שעליו למד לנגן ללא עזרה, משמיעה בלבד, ולאט לאט נשאב לתחום המוסיקה. הוא התחיל לכתוב ולהלחין שירים כתחביב וכל חבריו שהתפעלו מהכישרון שלו, המליצו לו לקחת ברצינות את התחום הזה ולהשקיע במוסיקה בתור קריירה, דבר שהוביל לאלבומו הראשון שיצא בשנת 1986 – "זר בעולם". כל השירים באלבום נכתבו והולחנו על ידי שמור עצמו מלבד שיר אחד "בשעות הקטנות של הלילה" שאותו כתב עוזי חיטמן ז"ל.

האזינו לגידי שמור – "זר בעולם"

בתקופה האחרונה עם בואה של תקופת הנוסטלגיה בז'אנר המזרחי החלו כל מיני זמרים והרכבים לחדש את שיריו ואפילו משה פרץ הזמין אותו להשתתף בכמה הופעות שלו. בשנת 2013 הוא הוציא את הסינגל האחרון שלו שנקרא "פעם מתעלמת פעם עונה".

מילות השיר "בית קפה קטן"

יושב בבית קפה קטן
שלוש בלילה העולם דומם
ומנסה לשבור תזמן
הלילה קשה להרדם

תמיד ידעתי שאני קצת לא בסדר
זורק מילים בלי הכרה
אני נזכר איך היא אמרה לי אז בעצב
יבוא יום ואברח ממך

אכן היום היא כך עשתה
אמרה שלום ולא תשמע עלי יותר
אספה הכל והסתלקה
לא אמרה שתבקר

תמיד ידעתי שאני קצת לא בסדר
זורק מילים בלי הכרה
אני נזכר איך היא אמרה לי אז בעצב
יבוא יום ואברח ממך

לבד בבית קפה קטן
המחשבות מהשתיה מתערפלות
ומסנן את העשן
עכשיו נותר רק לקוות

תמיד ידעתי שאני קצת לא בסדר
זורק מילים בלי הכרה
אני נזכר איך היא אמרה לי אז בעצב
יבוא יום ואברח ממך

עצוב בבית קפה קטן…

מאת רותם שמואלי  ·  14 בנובמבר 2015

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פאנל משתמש

קטגוריות

סקר

באיזה מדור הייתם רוצים יותר כתבות באתר?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

תגובות אחרונות