נוסטלגיה: ישי לוי – "מי לי תאמר"

משיריו הגדולים של ישי לוי, בוצע כמעט בכל הופעה חיה שלו בעבר, ישי בביצוע עוצמתי למילותיו של אברהם לוי וללחנו של מיקי מדר- הוקלט באולפני בן מוש. אחד משיריו האהובים של הזמר ישי לוי "מי לי תאמר", יצא לאור בשנת 1992 באלבומו החמישי של לוי "עלם חמודות" (רצועה 6 באלבום), לאלבום זה קדמו אלבום הבכורה של הזמר "חפלה עם בן מוש" שיצא ב1984, אלבומו השני "הנה בא היום" שיצא ב1986, "להתחיל מבראשית" שיצא ב1989, ו"מביט מהצד" שיצא בשנת 1991 והוקלט באולפני בן צור (אמרגנו של הזמר אייל גולן בעבר), באלבום "מביט מהצד" שקדם (בפחות משנה) לאלבום "עלם חמודות" היה לוי בעת השפעה קשה של סמים שהשפיעה הרבה על איכות ואופי שירתו. ב"עלם חמודות" נשמע לוי כבר יותר צלול אם כי גם בזמן זה היה ב"תקופת הסם", לאחר אלבום זה נכנס לוי לתהליך גמילה שהצליח לפחות זמנית.

האלבום "עלם חמודות" לא זכה להצלחה כבירה באותם ימים, למרות השירים המוצלחים. בין שירי האלבום שהצליחו ניתן למנות את: הבלדה המרגשת "עלם חמודות" (מילים ולחן: משה נגר), "עוד יהיו ימים" (מילים ולחן: מיקי מדר) – השיר בוצע באותה שנה גם על ידי אחיו של ישי – הזמר נתי לוי באלבומו "רוח סתיו",  ו"כמו נהר" (מילים: אברהם לוי, לחן: יהודה בדיחי).

גם השיר אותו  בחרתי לסקר "מי לי תאמר" נחשב לשיר אהוב מאוד באלבום, שיר שבוצע בהרבה מהופעות העבר של ישי לוי ואף בוצע בהופעתו המפורסמת "אני שר לך איריס", שיר זה לדעתי הוא מהאהובים על "הקהל של ישי" – אותו קהל שהולך איתו לאורך כל הדרך, וכמה מחברי האתר לבטח יוכלו לחזק את דעתי.

את האלבום "עלם חמודות" הפיק משה כהן, על העיבודים באלבום היה אמון יעקב למאי שגם ניגן בקלידים, אבי סינגולדה היה אחראי על הגיטרות הקלאסיות, אריס נחום על הבוזוקי, בנצי יטיב על התופים, אלברט אליאס בחליל, ובן מוש הגדול על הגיטרה החשמלית, האלבום כולו אגב הוקלט באולפני בן מוש (אולפנים בהם ביצעו באותם הימים, זמרים רבים ומוכרים, שירים שהיום נחשבים ל"נכסי צאן ברזל").

"מי לי תאמר"
מילים: אברהם לוי
לחן: מיקי מדר
עיבוד: יעקב למאי

"מי לי תאמר"
בהופעה "אני שר לך איריס"


מילות השיר:
חלף הסתיו ובא האביב
גם הרוחות פסקו בזמן
גם ציפורים מצאו נתיב
מתי אוכל לעוף עימן

הערפל שם מרחף
כמו חלומותי
בין השמחות והכאב
פורחות אהבותי

מי לי מי לי מי לי תאמר
קום והתגבר
מי לי מי לי מי לי תאמר
מי ידי תחזק
מי בשירי איתה תתהדר
מי שפתי תנשק
די לי במילה כל כולי שלה
אולי אותי תזכור הלילה

כמו ספינה בגל סוער
רק חוף מרגוע אחפש
חיי לימדוני לוותר
מקשיים לא מתרגש

בסוף הלילה יום חדש
עם קרן אור זהב
ובכל יום ליבי נרגש
כנער מאוהב

מי לי, מי לי…

מאת מתן מדמוני  ·  5 באוקטובר 2013
תגיות:

6 תגובות בנושא “נוסטלגיה: ישי לוי – "מי לי תאמר"”

 1. אכן יפה ונכון מאוד – רק תיקון קטנצ'יק: על התופים ניגן בנצי (ולא בני) יטיב – מתופף ותיק שניגן בין השאר בסוף שנות ה-70 תחילת ה-80 באלבומיו של איתן מסורי.

 2. אולי השיר שמסמל את המזרחית הישנה והטובה של שנות ה90…יש בו משהו משלב בין הסגנון הישן יותר והגיטרות סולו של שנות ה80 לבין הסגנון היותר מודרני במזרחית (דאז) שהכניס יעקב למאי עם העיבודים המדהימים שלו….

  אין שכונה,בסיס צבאי,חאפלה,סתם בית עם חברים שלא היינו שומעים את השיר הזה בשנות ה90 איזה געגוע!

 3. באלבום "עלם חמודות" הקול של ישי נשמע בשיא עוצמתו. אלבום שמאד אהוב עליי. האלבום היחיד שמזכיר העוצמות האלה הוא "האמונה" אם כי עלם חמודות הרבה יותר טוב. גם מבחינת איכות השירים.
  מסכים מאד עם הקביעה ש"שיר זה לדעתי הוא מהאהובים על "הקהל של ישי" – אותו קהל שהולך איתו לאורך כל הדרך, וכמה מחברי האתר לבטח יוכלו לחזק את דעתי."
  אני אגיד אפילו יותר מזה, שישי הפסיק לשיר את השיר הזה ועוד כמה אחרים בהופעות, אבל בעיקר זה, זה גרם לי פחות לרצות ללכת להופעות של ישי, ואני מאמין שיש עוד כאלה שמרגישים כמוני. זה כאילו עד עכשיו הייתי זמר של ה"שרופים שלי" ומעכשיו אני זמר של כולם ואני ישיר "מה שהולך".

 4. ישי אכן בשיאו וזה עוד בתקופה שהוא הקליט כדי לממן לעצמו עוד מנת סם…אלבום מדהים עם שירים איכותיים של מגוון יוצרים.

  גם יעקב למאי בשיאו המוסיקלי באלבום הזה. לצערי בשנים האחרונות, למרות אלבום המופת שהפיק לישי לוי "את", למאי נמצא לדעתי בירידה, חלק מהעיבודים שלו, בעיקר לשירים השקטים החלו להיות דלילים ומאכזבים – מבוססים על קלידים וגיטרה אקוסטית (ראה מקרה "האחת שלי", למרות הצלחתו הגדולה של השיר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פאנל משתמש

קטגוריות

סקר

באיזה מדור הייתם רוצים יותר כתבות באתר?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

תגובות אחרונות