בנימה אישית: מוסיקת עולם בארץ ישראל

אני בטוח שרובכם מסתכלים על הכותרת וחושבים "מה עובר לו בראש". כאחד שחובב מוסיקה עוד בהיותי ילד בגן, נפשי צמאה כל פעם מחדש לעוד מנה ועוד מנה. בכל יום אני מאזין לעשרות, אם לא מאות שירים, השילובים,הסגנון,העיבוד,הכלים,הרמוניות,השפה,והלמידה כל פעם מחדש ממלאים אותי, אך שוב מתחיל המרדף למשהו חדש.

לצערי, בארץ ישנם סגנונות מועטים נפוצים, והנה עוד הוכחה לכך שבארץ שלנו לא מבינים מוסיקה!
בין כל "הזמרים" שצצים כל חמש דקות ומוכתרים כדבר הבא ומיד נעלמים, כמעט ולא ניתן להקשיב למשהו איכותי, חדשני, או בקיצור – אחר!
אך לעזי המצח שבנינו,שכן מתעקשים לחפש,לשמוע ולהעשיר את הידע והצמא לאיכות תמיד קורים דברים טובים. במהלך "צוק איתן" ידידה שלי השמיעה לי שיר שפגע בול,הזריקה שהייתי צריך לשכוח קצת מהכל(לאחר שבועיים ללא שינה),ואני נשאבתי וחקרתי.

יסמין לוי זמרת שנולדה, גדלה ומתגוררת בירושלים, אביה היה חוקר מוסיקה ספרדית יהודית,וכמי שגדלה לעולם הזה בתו יסמין היא זמרת שמבצעת שירים בספרדית. הדבר שאותי משך קצת מעבר לקול הזה שחודר ומרעיד את הלב בין אם אתה מבין את השפה ובין שלא,הוא העובדה שהיא מבצעת מוסיקת לאדינו ללא ליווי גיטרות (דבר שאופייני למדי בתקופתנו) אלא בעזרת הכלים המקוריים של המוסיקה הזו,צ'לו,פסנתר,כינור,עוד פרסי וכלי הקשה.

https://www.youtube.com/watch?v=c4RO9QiwvTM

דמות נוספת שנחשפתי אליה והכרתי קצת יותר מקרוב בחודשים האחרונים היא המעבד צפריר יפרח. צפריר (שפרץ עם השיר "איתך זה לעולם" בביצועו של דודו אהרון, הוא שם נפוץ היום בתחום העיבוד וכמעט כל יוצר וזמר בתעשייה הים תיכונית מכיר),הוא אדם משכמו ומעלה. כשתשאלו אנשים מיהו צפריר, תזכו לתשובות כמו : אדם צנוע,עניו,איש שיודע לכבד,בעל לב ענק והמחמאות לא יפסקו,וכמובן שגם את כישרונו הגדול יזכירו לכם.

והנה שוב עולה השאלה – מדוע אני מדבר על מעבד שידוע בז'אנר הזה? והתשובה,כשאני הכרתי את צפריר, מעבר למעלותיו הרמות, פגשתי בגאון מוסיקלי (המנגן על מספר לא קטן של כלים), היכולת שלו לדמיין יצירה שלמה בשניות ספורות היא פשוט מדהימה! הרעב שלו לשלב וליצור, הם דברים שטרם פגשתי אצל אחרים בעבר.

בימים אלו ממש צפריר נמצא בשיא העשייה בפרוייקט מוסיקת עולם ראשון מסוגו שייראה אור ממש בקרוב.
כאחד ששמע את השירים שכבר נחשפו למדיה, ושמעתי בעבר רעיונות לשירים נוספים שיכללו בפרוייקט אני יכול להבטיח לכם שמדובר בפרוייקט שיתרום רבות למוסיקה בארץ, וכדאי לכם לעקוב אחריו מקרוב כי השמועות אומרות שערב ההשקה של הפרוייקט יהיה אחד הדברים הגדולים ביותר שנראו כאן בשנים האחרונות !

אז מי אמר שדברים טובים לא קורים בארץ?
לצערי צריך להתאמץ קצת הרבה מעבר לרגיל על מנת למצוא אותם…

מאת גיא יוסף לוי  ·  29 בינואר 2015

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פאנל משתמש

קטגוריות

סקר

באיזה מדור הייתם רוצים יותר כתבות באתר?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

תגובות אחרונות