אורי שבח – עם הפינג'אן והקפה

מילים ולחן: אביהו מדינה.

הזמר אורי שבח החל את דרכו המוסיקלית בתחילת שנות ה-70 כסולן בצוות הווי חטיבת הצנחנים. באותם שנים פסטיבלי המוסיקה היו מקובלים מאוד. אחד הפסטיבלים הוקדש עבור עדות המזרח וכונה "למנצח שיר מזמור". בין המתחרים בלטה במיוחד דמותו של אורי שבח שיצג את הזמר המזרחי בכבוד.

בפסטיבל 1971 ביצע שבח את שירו של אביהו מדינה "עונג שבת". שנה אחרי הוא קטף את המקום הראשון כשביצע את שירו של עמוס מלר "עיר כלה". ב-1973 זכה במקום השלישי עם "שיר שמח" שגם אותו כתב אביהו מדינה וב-1974 זכה במקום הראשון עם השיר "ארץ אהובה", גם הוא של מדינה. עד שנה זו הוציא 2 אלבומים שכללו את להיטיו מהפסטיבלים לצד שירים נוספים כמו "יעקב ועשיו", "לנר ולבשמים ועוד.
בשנת 1976 חיבר אורי שבח את השיר "פזמון האגודה" שזכה במקום השני בביצועם של צמד העמרנים. השיר הפך ללהיט גדול והוא הוקלט ונכלל באלבומו החדש "אשרי האיש" שיצא באותה שנה.

בתחילת שנות ה-80 הוציא שבח אלבום נוסף שנקרא "עולם יפה" וכלל שירים רבים שכתב אביהו מדינה, ביניהם "לילה בקהיר", "בתקווה אל המחר" ו"מזלות" (שבמקור ביצע ראובן ארז בפסטיבל הזמר בסגנון עדות המזרח ולא זוהר ארגוב כפי שנוטים לחשוב). באלבום זה ביצע גם שירים בתימנית של ר' שלום שבזי ושירים מן המקורות שהולחנו על ידו ועל ידי מדינה. בשלב מאוחר יותר חזר אורי שבח בתשובה והפחית בהופעות ובהקלטות.
מאז ועד היום הוא הוציא את האלבומים "אודך", "להר המוריה" ו"מודה אני" כאשר בשני האלבומים האחרונים הצטרף אליו להקלטות גם בנו רן.

בחרתי לפרסם פה בפינת נוסטלגיה את השיר 'עם הפינג'אן והקפה' אשר לאחרונה זכה להיכנס כחידוש במחרוזת של ישי לוי מתוך האלבום 'השירים שאהבתי', אך לא הרבה מכירים את הביצוע של אורי שבח שלדעתי מביא איתו את האווירה של השיר בצורה אחרת ונוסטלגית יותר.

מילות השיר:

מי לא שכח עדיין
את הברנדי והיין
איך ששמחנו וחיינו
ללא דאגה.
בכל בוקר אז שמענו
פעמון רועש הנהן
מוכר הקרח או הנפט
שבא לעיירה.

על כן נזכור את הימים
שכה טובים הם ויפים
עם הפינג'אן והקפה
הגחלים הלוחשות
היה הזמן עובר.שמש זרחה ממעל
מורי כבר יושב בשער
עם הבאדונס והנענע
הכל בעגלה
מי עוד זוכר את מוסה
שהפך סוחר בבורסה
ואיזה "חפלה" הוא מצא
את שושק'ה היפה.

על כן נזכור את הימים…

מאת רותם שמואלי  ·  27 בספטמבר 2013
תגיות:

3 תגובות בנושא “אורי שבח – עם הפינג'אן והקפה”

  1. אורי שבח בשירתו תמיד גורם לי לחוש את השבת ואת ירושלים , הייתי פעם בהופעה שלו וביקשתי ממנו לשיר את ירושלים של זהב ובשירה שלו ממש מרגישים את זה, יש לו קול פעמונים מיוחד במינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פאנל משתמש

קטגוריות

סקר

באיזה מדור הייתם רוצים יותר כתבות באתר?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

תגובות אחרונות